Elektronska trgovina u Srbiji beleži dvocifren rast, a podaci nam sugerišu da će do 2027. godine oko 4,5 miliona građana koristiti ove usluge.
Svesni ovih podataka i brzorastućeg trenda e-trgovine u našoj zemlji, u saradnji sa Vladom Srbije preduzećemo sve potrebne korake kako bismo odgovorili svim izazovima, a posebno kada je reč o borbi protiv nelegalne trgovine na internetu, rekao je za „Politiku” Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine. Naveo je da će ovo ministarstvo zajedno sa relevantnim institucijama i kompanijama koje se bave elektronskom trgovinom raditi na suzbijanju sive ekonomije na internetu, unapređenju pravnog okvira i razvoju tržišta zasnovanog na principima fer konkurencije.
– Nastavićemo sa aktivnostima za podizanje svesti i poverenja potrošača u elektronsku trgovinu i razvijanje bezgotovinskog plaćanja. Sa posebnom pažnjom pratimo trendove na tržištu Evropske unije gde nas očekuju znatne promene na polju legislative kako bi našim kompanijama omogućili da kroz kanal elektronske trgovine izvoze robu na ovo tržište – objasnio je Momirović.
Prema istraživanju Republičkog zavoda za statistiku u prethodnih godinu dana 63,5 procenata građana naručivalo je robu putem interneta u privatne svrhe. To je povećanje od oko 10 odsto u odnosu na prethodno istraživanje iz 2021, a podaci pokazuju da je najveći broj građana – 71 procenat – naručivao odeću i sportsku opremu, naveli su iz Ministarstva trgovine.
Upitan šta je potrebno da se suzbije siva ekonomija u elektronskoj trgovini, Momirović je odgovorio da se nedozvoljena trgovina definitivno preselila na internet. Sektor tržišne inspekcije je prošle godine obavio 285 kontrola i u saradnji sa tužilaštvom i predstavnicima MUP-a oduzeto je 800.000 komada različitih proizvoda.
– Jedan od prioritetnih ciljeva ministarstva u 2023. je suzbijanje sive ekonomije kao i prethodnih godina. U ovoj godini je predviđen pojačan nadzor na mestima gde se očekuje nelegalna trgovina – na pijacama, otvorenim tržnim centrima, na prodajnim mestima kao i prodaja preko interneta. Planiran je veći broj kontrola nego prethodnih godina. Radićemo i na jačanju kapaciteta inspekcije, ne samo u broju inspektora, već i u materijalno-tehničkom smislu, kao i obezbeđenju savremenih softverskih rešenja koja omogućavaju efikasan inspekcijski nadzor – objasnio je Momirović. Broj neregistrovanih trgovaca koji nude robu preko interneta je sve veći, a savet potrošačima je da se o svemu mogu informisati pre kupovine time što će proveriti matični broj, PIB adresu, mejl i kontakt telefon prodavca. Veliki je problem i oglašavanje prodaje na internetu i to tako što fizička lica koja nemaju svojstvo trgovca nude i prodaju robu. Iz Ministarstva trgovine napominju da je identifikacija osoba koje se bave nelegalnom trgovinom na internetu uvek veliki izazov, prvenstveno zbog male količine podataka koji bi pomogli da se one pronađu.– Otežano je pribavljanje podataka o licima koja se na ovaj način bave trgovinom jer često nemaju sedište u Srbiji, pa se njihovo otkrivanje najčešće obavlja u saradnji sa MUP-om, tužilaštvom i inspekcijom za poštanski saobraćaj. Najveći izazov sa kojim se suočavaju inspektori kada je reč o internet trgovini su konstantne izmene u digitalnom svetu kao i razumevanje savremenih društvenih tokova. Inspektori moraju da drže korak sa tehnološkim napretkom kako bi što efikasnije obavljali svoje dužnosti. U 2022. godini Sektor tržišne inspekcije primio je 872 prijave protiv neregistrovanih trgovaca – naveli su iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.
Za 10 odsto više onih koji kupuju onlajn
Prema podacima Narodne banke Srbije, u prva tri kvartala 2022. broj transakcija putem interneta iznosio je oko 30 miliona što je povećanje u odnosu na isti period 2021. od oko 37 odsto. Broj transakcija na godišnjem nivou je u poslednjih pet godina porastao devet puta. Statistički podaci sa druge strane pokazuje da je u prva tri tromesečja 2022. vrednost dinarskih transakcija preko interneta iznosila 56,8 milijardi dinara i za 18 milijardi je veća u odnosu na isti period 2021. Vrednost transakcija u evrima je u istom periodu povećan za oko 120 miliona evra. Procenat korisnika koji su kupili ili naručili robu preko interneta je za 10 odsto veći nego u 2021.